ایش بو
ورود
بوی مرکبات

بوی مرکبات

CITRUS SMELLS

اغلب با استفاده از مرکبات در عطرسازی، طیف کاملی از میوه‌های هسپریدی (Hesperidia) را توصیف می‌کنیم که به نام هسپریدها، پوره‌های اساطیر یونانی نامگذاری شده‌اند. اینها میوه‌ها یا مواد خام با بوی مرکبات (به ویژه گیلاس و علف لیمو) هستند و تعدادی از آن‌ها از قدیمی‌ترین ترکیبات عطرسازی در کنار رزین هستند. انواع مدرن تر، مانند پوملو، گریپ فروت، یوزو و هاساکو، پیشرفت های نسبتاً اخیر در زمینه استخراج عطر هستند. اسانس مرکبات در بیشتر موارد برای حفظ طراوت ذاتی خود بیان یا سرد بیان می شود. پتی گرین یک استثنا است، زیرا از تقطیر با بخار شاخه ها و برگ های درخت پرتقال تلخ به دست می آید. مرکبات کیفیتی با طراوت و طراوت را به عطرها می دهند و نت بالایی را به حساب می آورند که با لذت بینی ما را قلقلک می دهد. آنها برای پاکسازی ذهن و احساس آفتابی و خوش بینی مفید هستند و هوای ظرافت و تمیزی را به شما می دهند. به خصوص برگاموت بخشی جدایی ناپذیر از فرمول کلاسیک ادکلن است. مرکبات همراه کلاسیک نت‌های گلی و صمغی ماندگارتر در رایحه‌های شرقی هستند و همچنین همراه خوبی برای سایر نت‌های میوه‌ای هستند و شکر را بریده و ترشی را تزریق می‌کنند.

ادویه ها

ادویه ها

SPICES

گروه ادویه ها دسته ای آشنا از نت های عطری هستند که عمدتاً به دلیل گنجاندن طولانی مدت آنها در غذاها است. برخی از آنها در هر کابینت ادویه آشپزخانه که به خود احترام می گذارد، مانند دارچین، فلفل، میخک، گشنیز، زنجبیل، جای افتخار دارند. برخی دیگر غیرمعمول‌تر هستند، از زعفران دستچین شده گرانبها، تامر هندی و زیره و فلفل صورتی بسیار ملایم و رز. ادویه های واقعی همیشه خشک می شوند، اما برخی از گیاهان مانند پونه کوهی، طعم تند دارند. این ها را می توان هم به صورت تازه و هم خشک استفاده کرد.

 

ادویه‌ها به‌عنوان «گرم/کوتاه» (شدید و سوزان برای مدت کوتاه) مانند دارچین، و «سرد/طولانی» (ملایم‌تر، به جای سوزاندن، با طعم طولانی‌مدت احساس خنکی می‌دهند) مانند گشنیز، زیره و هل. این به عطرساز کمک می‌کند هنگام استفاده از ادویه‌ها مطابق با مفهوم خود از یک عطر، اثر مورد نظر را ارائه دهد. آنها را می توان با مواد مشابه همراه کرد تا پیام خود را تقویت کند، یا می توانند یک عنصر در کنار هم ایجاد کنند.

چوب و خزه

چوب و خزه

WOODS AND MOSSES

نت‌های چوبی قابل اعتماد و انعطاف‌پذیر هستند، نوعی جک در عرشه عطرسازان ماهر است که کف ترکیب را فراهم می‌کند و سایر عناصر را با توجه به مشخصات بویایی آن‌ها تقویت می‌کند. تعداد کمی از نت های چوبی گرانبها می توانند به عنوان نت بالایی یا میانی، یعنی چوب رز، عمل کنند.

مشخصات بوی چوب به طور وحشیانه در درختان مختلف متفاوت است. برخی از آنها می توانند مانند چوب گایاکوود دارای بوی قیری و فنلی باشند. برخی دیگر سختگیرانه هستند و یادآور مدادهای جدید هستند. به چوب سدر فکر کنید برخی دیگر مانند چوب صندل همچنان خامه‌ای، شیری، موخوره و عمیقاً نرم هستند. و نت‌های چوبی وجود دارند که آنقدر منحصر به فرد هستند که می‌توانند کل ترکیب را مشخص کنند: آگاروود/عود، بلکه محصول جانبی مبارزه درخت آکیلاریا با یک بیماری قارچی است، آنقدر غنی و پیچیده است که شامل آجیل، چوب، کپک زده و حتی می‌شود. رایحه های کافوراس یا فکر کنید کاج یا صنوبر به لطف تداعی هایشان چگونه ما را به یاد فصول خاصی می اندازد.

با توجه به اینکه برخی نت‌های چوبی از طریق روش‌های طبیعی مانند خیساندن و تقطیر تراشه‌های چوب تولید می‌شوند، چندین نت دیگر و همچنین برخی از آن‌هایی که می‌توان از طریق محصول طبیعی تولید کرد، از طریق سنتز آزمایشگاهی تولید می‌شوند. دلایل آن عبارتند از پایداری، کارایی هزینه و ایمنی.

وتیور و نعناع هندی استثناهای جالبی در گروه نت‌های چوبی هستند، زیرا وتیور در واقع یک علف با سیستم ریشه‌ای پیچیده است و نعناع هندی برگ یک بوته شرقی است، اما مشخصات بوی آنها چوبی است، بنابراین طبقه‌بندی می‌شود. نت‌های چوبی به‌عنوان عالی حوزه عطرهای مردانه هستند، بیشتر به لطف تداعی قوی درختان و کمتر به دلیل رایحه‌شان، اما انعطاف‌پذیری آن‌ها باعث می‌شود جزء ضروری در عطرهای زنانه و مشترک باشند. در واقع عطرهای کمی وجود دارند که حداقل یک نت چوبی را در آرایش خود به رخ نکشند.

خزه ها شامل یک زیر گروه هستند، زیرا از موجودات گلسنگ انگلی که روی درختان رشد می کنند، مانند خزه بلوط (Evernia prunastri) و خزه درخت (Evernia furfuracea) تشکیل شده اند. مشخصات بوی خزه‌ها غیرقابل جایگزین است، اگرچه تلاش‌های عمده‌ای در صنعت عطرسازی برای تولید مولکول‌های مشابه عطر انجام می‌شود که این مواد خام در جیره‌بندی انجمن بین‌المللی عطر (IFRA) قرار گرفته‌اند.

خزه‌ها رایحه‌ای تلخ و جوهری دارند، با تیرگی عمیق و آزاردهنده، سبز تیره، که کف جنگل را در پاییز تکرار می‌کند. به همین دلیل از آنها به عنوان ستون فقرات خانواده عطرهای شیپر و فوگر استفاده می شود. در واقع، خزه بلوط یک پا از سه گانه توافقات است که اسکلت این دو دسته را تشکیل می دهد. خواص آنها زمینگیر، متفکر، درونگرا و تاریک حسی است که به عطرهای یکپارچهسازی با سیستمعامل کیفیت متمایزی می بخشد.

گل ها

گل ها

FLOWERS

دسته‌بندی بدیهی از نت‌های عطری، مستقیماً بوی شکوفه‌های معطر، اغلب سرشار از رنگ‌های ظریف: از نت بالایی موز یلانگ یلانگ، رنگ‌های ظریف شرابی در گل رز تازه و خاصیت پودری و بادام مانند هلیوتروپ گرفته تا کافور گل‌های تازه چیده شده، تا بوی زردآلو اسمانتوس، رنگ‌های لیمویی مگنولیا و رنگ‌های کاراملی اسطوخودوس، گل‌ها می‌توانند جنبه‌های شگفت‌انگیزی داشته باشند که نه تنها حشرات، بلکه انسان‌ها را نیز مجذوب خود می‌کنند.

بسیاری از گل‌ها از طریق منابع طبیعی تولید می‌شوند: گل رز و یاس به‌خاطر اسانس‌های بی‌نظیرشان که از طریق تکنیک‌های مختلف (استخراج با حلال، پر کردن، تقطیر) به‌دست می‌آیند، بسیار ارزشمند هستند. سایر عصاره های گل طبیعی شامل جارو، گل سرخ، اسطوخودوس، اسمانتوس، جاودانه، یلانگ یلانگ و گل همیشه بهار است.

گل های دیگر از تولید عطر اصلی خود امتناع می ورزند، یا بازده آن به قدری کم است که تکرار رایحه در آزمایشگاه راه حلی است. بنفشه، نیلوفر آبی و نیلوفر آبی یک محصول مطلق تولید می کنند، اما بسیار گران است و بازدهی آن به قدری کم است که فقط برندهای خاص و حرفه ای/کاملا طبیعی می توانند از آنها استفاده کنند.

گل های زیر معمولاً در آزمایشگاه از طریق چندین مولکول مصنوعی بازسازی می شوند: فریزیا، گل صد تومانی، زنبق دره، میموزا، هلیوتروپ، بنفشه (بیشتر اوقات)، جانکیل، نرگس، سنبل...

رایحه‌های گلی حسی رمانتیک و اغلب زنانه به ترکیب می‌افزایند، حس زیبایی طبیعی حاصل از بو کردن یک ترکیب را افزایش می‌دهند، نت‌های ابتدایی زودگذر را بر روی ملیله‌ای که هر چیزی جای خود دارد، می‌افزاید و مقداری از سنگینی مواد مقاوم‌تر را کاهش می‌دهد. به عنوان رزین و بلسان. عصاره گل های طبیعی همچنین با روان درمانی، اگر بخواهیم به رایحه درمانی اعتقاد داشته باشیم، در بهبود تماس با دنیای طبیعی و ایجاد نشاط معنوی کار می کنند.

بدیهی است که گل ها نقش مهمی در خانواده عطرهای گل ایفا می کنند، اما آنها تقریباً در تمام ترکیبات عطری به یک شکل یا آن شکل وارد می شوند، از سبک ترین ادکلن تا سرسبزترین ادکلن شرقی، حتی در برخی از ادکلن های مردانه. آنها به ویژه نقش جالبی در "شرقی های گل" (فلورینتال) ایفا می کنند، جایی که در میان انبوه مواد با منشاء شرقی به وضوح می درخشند.

مشک، کهربا، بوی حیوانات

مشک، کهربا، بوی حیوانات

MUSK, AMBER, ANIMALIC SMELLS

اصطلاح "حیوانی" هم به مواد رایحه خام و هم به نت های "فانتزی" (که از سنتز در آزمایشگاه به دست می آیند) اشاره دارد که مستقیماً رایحه ای را تداعی می کند که جانوران را تداعی می کند - اعم از رایحه واقعی یا به طور استعاری تر، ماهیت لیبیدینی غرایز حیوانی ما انسان ها. - و نیروی اولیه آنها.

در عطرسازی، نت‌های حیوانات به‌طور سنتی از طریق مشک آهو، کاستوروم، عنبریس و گربه‌های سیوه ارائه می‌شد، اما امروزه، نگرانی‌های اخلاقی برای رفاه این حیوانات، استفاده از آن‌ها را منسوخ و جایگزینی با انواع مصنوعی را به یک قانون تبدیل کرده است. (تنها عنبر طبیعتاً عاری از ظلم است و به طور طبیعی توسط خود نهنگ اسپرم در اقیانوس دفع می شود، اما یک ماده بسیار کمیاب و گران قیمت برای بیشتر مصارف تجاری است، بنابراین استفاده از مواد مصنوعی که عطر آن را تکرار می کند، روش استاندارد است).

مشک مخصوصاً در آزمایشگاه در صدها نوع سنتز شده است که منجر به نمایه‌های بوی متفاوت برای هر کدام شده است (Galaxolide، Habanolide، Ethyl Brassylate، Allyl Amyl Glycolate و غیره).

رایحه کهربا با عنبر متفاوت است، زیرا اولی ترکیبی از رزین است که رایحه ای گرم، شیرین و بسیار عمیق ایجاد می کند (اغلب در خانواده "شرقی")، در حالی که دومی یک نت عمیق نسبتاً شور و ظریف پوست است. شیرینی زیادی برای آن وجود ندارد

چند مورد از حیواناتی که به طور غیرمستقیم برای نت‌های حیوانی استفاده می‌شوند - بدون هیچ آسیبی به حیوان مورد نظر - هیراکس (فضولات سنگ‌شده آن استفاده می‌شود)، تنتور موی بز، پوسته‌های دریایی بوداده و موم زنبورهای کندو هستند. برخی از گیاهان مانند گلپر و دانه های آمبرت نیز ترکیباتی با بوی حیوانی تولید می کنند که مشک را تکثیر می کند.

آخرین اما نه کم‌اهمیت، عطرسازی از «نت‌های فانتزی» استفاده می‌کند که از طریق اختلاط خلاقانه از مواد مختلف یا ترکیبات مصنوعی منفرد ارائه می‌شود، که محیط برخی رایحه‌ها را با استنباط حیوانی، مانند شیر، خاویار، ستاره‌های دریایی، کلم اسکنک، بیکن، به یاد می‌آورد. برش های bbq، پوست چرم یا جیر.

سبزی ها، گیاهان و فوژرها

سبزی ها، گیاهان و فوژرها

GREENS, HERBS AND FOUGERES

ما با اصطلاح "سبز" به نت های برگ های خرد شده و علف های تازه بریده شده اشاره می کنیم که دارای کیفیتی تند است. در این طبقه بندی ما برخی از اسانس های تند کلاسیک مانند گالبانوم را می یابیم که در واقع رزینی از یک نوع علف بلند با مشخصات بوی سبز تلخ و نافذ است. این نت بالایی کاملاً بهار مانند Vent Vert توسط Balmain است که برای اولین بار در نقش اصلی مورد استفاده قرار گرفت.

برگ انجیر یک نت منحصر به فرد است که از طریق مواد مصنوعی ارائه شده است که به عطرهای مدرن "انجیر" رایحه تلخ-سبز به شیرینی نارگیل می دهد. یکی دیگر از نت های برگ عجیب و غریب که ویژگی خاصی دارد، برگ گوجه فرنگی است که در Eau de Campagne اثر Sisley، Folavril اثر A.Goutal و Liberte Acidulee اثر Les Belles de Nina Ricci به نمایش درآمده است.

برگ بنفشه یک نت سبز مدرن "برگ" است که بسیار محبوب است. به بسیاری از ترکیبات، به خصوص ترکیبات مردانه، احساس آبی شبیه خیار تازه بریده شده می دهد. یک زیر شاخه جدا از نت‌های برگ چای هستند که با مشخصات معطر منحصربه‌فرد خود ترکیباتی را القا می‌کنند و بر اساس آن تنوع عطرساز (سبز، قرمز، سفید، سیاه، اولانگ و غیره) را انتخاب می‌کند.

عطرسازان از گیاهان به عنوان "نت های معطر" یاد می کنند. اینها شامل گیاهانی است که ما از پخت و پز می شناسیم، مانند رزماری، آویشن، نعناع، ترخون، مرزنجوش، رازیانه، ریحان (که به دلیل محتوای اوژنول آن یک نت ادویه محسوب می شود)، مریم گلی، انیسون. برخی دیگر، مانند درمنه، گل، گلپر و نارنجک (جاتامانسی) دارای خاصیت علفی شدیدی هستند که آنقدر متمایز است که فوراً ترکیباتی را که در آن وارد می شوند مشخص می کند.

سرخس عبارت عطری از عطر fougère (سرسس در فرانسوی) است که دقیقاً از طبیعت مشتق نشده است (سرسس ها خود رایحه حداقلی دارند) بلکه از یک "آواشن" تاریخی بین اسطوخودوس-خزه بلوط-کومارین است که برای ایجاد نت اسرارآمیز ابداع شده است. از یک جنگل سبز و مرطوب کهن الگوی این نوع عطر Fougère Royale توسط Houbigant است که توسط Paul Parquet در سال 1882 ایجاد شد. این اثر تداخلی بین شیرین و تلخ با شخصیتی چوبی، مرطوب و خنک بود و فوگرها را به عنوان عطرهای اصلی مردانه معرفی کرد.

عطرهای سرخس رایحه‌های خاکی، مرطوب و تاریک جنگل را بازسازی می‌کنند و تا حد زیادی بر نت‌های فانتزی تکیه می‌کنند، حتی اگر عصاره‌گیری با حلال‌های فرار سرخس آسپیدیوم امکان‌پذیر است، اگرچه از نظر کمیت رضایت بخش نیست. زیرمجموعه ادکلن های معطر، اضافه کردن ادویه ها و نت های گیاهی به ساختار کلاسیک، شاید به دلیل انعطاف پذیری، پرجمعیت ترین دسته ادکلن های مردانه باشد.

رزین و بالسام

رزین و بالسام

RESINS AND BALSAMS

مواد اولیه ای که در زیر چتر رزین ها و بلسان ها قرار می گیرند، از قدیمی ترین اجزای عطرها هستند که اغلب اساس خانواده رایحه های شرقی هستند. آنها با توجه به خواص معطرشان به پروفایل های بویایی مختلف طبقه بندی می شوند.

ترکیبات با بوی ملایم بالزامیک عبارتند از وانیل، بنزوئین، بلسان پرو، بلسان تولو (نزدیک به پرو اما کمی شیرین تر و تازه تر). آنها لحن ملایمی دارند، در عین حال به آرامی محصور می شوند و شخصیت برجسته ای دارند. آنها گلها را برای ماندگاری طولانی تری تثبیت می کنند و به لطف خواص آنها در صورت استفاده در مقادیر زیاد، گلهای نیمه شرقی یا فلورینتال (در ارتباط با اسانس های غنی گل) تولید می کنند.

ترکیبات صمغی بالزامیک شامل opoponax، کندر/olibanum، مر، قطران توس، elemi و styrax است. این مواد عمیق تر هستند، با یک دنباله طولانی که اصالت و طرح ریزی را به ترکیب اضافه می کند. از آنجایی که آنها خود از پوست درختان به شکل "اشک" رزین کریستالیزه می آیند، به خوبی با رایحه های چوبی جفت می شوند.

بوی شیرینی و غوره

بوی شیرینی و غوره

SWEETS AND GOURMAND SMELLS

این گروه از رایحه‌های شاداب واقعاً خود را تثبیت کرده و از این پس با ظهور عطرهای «گورمند»، زیرشاخه‌ای از گروه عطرهای شرقی، در دهه‌های 1990 و 2000، تکثیر شده‌اند. این عطرها که عمدتاً بر روی وانیل ساخته شده‌اند، یادآور بوهای خوراکی، به‌ویژه شیرینی‌ها و دسرها هستند. از شکلات ساده تر، خامه تازه و بوهای کارامل گرفته تا دستور العمل های پیچیده یا عجیب تر مانند ماکارون، کرم بروله، کاپ کیک های محبوب و نوقای جویدنی.

اولین عطر موفق "گورمند" آنجل بود که در سال 1992 عرضه شد، که با استفاده از اتیل مالتول (رایحه آب نبات پنبه/شکر کارامل)، نعناع هندی طبیعی (که جنبه کاکائویی دارد) در کنار استانداردهای صنعتی، یک اثر کاراملی و شکلاتی ایجاد کرد. اتیل وانیلین از آن زمان به بعد، با توجه به موفقیت تجاری آنجل، بوی دسر رونق گرفت و این گروه از نت ها از مهم ترین ها در عطرسازی معاصر هستند. اگرچه برخی از مواد طبیعی دارای جنبه های شیرین یا خوراکی هستند، اکثریت قریب به اتفاق این نت ها از طریق آمیختگی هوشمندانه مواد طبیعی و مصنوعی بازتولید می شوند.

اگرچه بیشتر در عطرهای زنانه استفاده می شود، که به راحتی می توانند نت های شیرین تر را در بر گیرند، نت های لذیذ از رایحه های مردانه یا مشترک مستثنی نیستند.

این نت‌های خوراکی باعث ایجاد احساس سرخوشی و بازیگوشی می‌شوند و در نتیجه علاوه بر سوراخ‌های بینی، جوانه‌های چشایی نیز گزگز می‌شوند، بنابراین این واقعیت را تأیید می‌کنند که طعم ترکیبی از طعم و بو است. آن‌ها باعث می‌شوند که عطر خود را به شکلی کاملاً جدید ببینیم و وقتی توسط عطرساز ماهری استفاده می‌شود که می‌تواند آن‌ها را برای ایجاد رایحه‌های پیچیده‌تر دستکاری کند، جذاب هستند.